Sıraselviler caddesi. No:83/2
Beyoğlu/İstanbul
info@pilotgaleri.com
0212 245 55 05

SERGİLER, ETKİNLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN E-POSTA ADRESİNİZİ GİRİNİZ


KAYDEDİLDİ!
TEŞEKKÜRLER.

GEÇMİŞ

aralık

TUFAN BALTALAR

15 EYLÜL 2012 - 27 EKİM 2012

PİLOT Galeri, 15 Eylül- 27 Ekim tarihleri arasında, Tufan Baltalar’ın "aralık" isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Kapitalist kitle kültürünün global düzeydeki baskın etkisi karşısında sanat aracılığı ile algımızı netleştirebileceğimizi düşünen Baltalar, sade ve kişisel düzeyde etkin olan bir iletişimi hedefliyor. İzleyici ile resmin arasındaki etkileşimin basit ve tanıdık olmasını arzu ediyor. Baltalar’ın 2011 ve 2012 yıllarında bu sergi için hazırlanan resimleri kentsel-toplumsal yaşam ile doğa çatışması arasında kalanların nefes alabileceği bir aralığın izini sürüyor.

Serginin tematik altyapısı, sanatçının bir önceki solo sergisi “Seyir Terası” ile paslaşmakla beraber, bakış açısında bir değişikliğe gidiyor. İzleyici, bir önceki sergide, bir duruma ziyaretçi olarak katılırken, bu sergide, resimler ve onların gösterdikleri ile çok daha direkt bir etkileşime giriyor. İzleyicinin bir duruma tanıklık etmesinden çok, bakışlarını sanatçının bakışına eş tutarak kendi çıkarımlarına varması bekleniyor. Baltalar, önceki sergilerinde, hazırladığı resim, heykel ve objeleri ev atmosferini çağrıştıracak şekilde bir yerleştirme düzeni içerisinde gösteriyordu. Raflar, eşya parçaları, heykelcikler ve resimler tek tek değerlendirilebildiği gibi sergi bütününde de ortak bir söylem kuruyordu. Temelde; kentsel yaşam ile doğanın karşılaştığı sahnelerde figürler görülüyor ve anlatım bu atmosferde kuruluyordu. Sergiyi izlerken, sistem, güvende olmak, kent, aradalık, doğa, huzur arayışı, ev, bize göre olan, biriktirmek gibi kavramların izleriyle karşılaşıyorduk. Freud’un kendisinin hem doktoru hem hastası olma durumuyla ilgili söylediği “Bir psikiyatrın, yaşamı boyunca en yakından tanıyabileceği tek ve biricik hasta bizzat kendisidir” sözü bu ilginin çerçevesini oluşturuyordu. Sanatçı kendisinden hareketli bir çıkış yapıyor ve kendi üzerinden bir genellemeye ulaşıyordu. Ana karakter olarak kendini ortaya koyuyordu. Bu sergisinde ise, etkisi altında olduğumuz eski-yeni sistemlerin kişisel veya toplumsal düzeydeki etkileri ile doğal yapı arasında kişiye ait değiniler görülüyor. Genel akışın hengamesi arasında sakin bir aralık açarak bu iletişimin gerçekleşmesi bekleniyor. Romantik gelenekten geldiği düşünülebilecek, çeşitli boyutlardaki resimler dolaysız bir iletişime kapı açacak oranda gerçekçi yapıdalar, fantastik öğeler yok bu resimlerde. Ancak Baltalar'ın da belirttiği gibi "hepsinin düşsel bir yanı da bulunmakta".

 
Tufan Baltalar İzmir’de yaşıyor ve çalışıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi, Resim Bölümü mezunu. 2010 yılında açtığı kişisel sergisi Seyir Terası, (Outlet Galeri)’nın yanısıra, çok sayıda grup sergisine katıldı. Fikirler Suça Dönüşünce, Acil Çıkış, Gerçekçi ol, İmkansızı talep et, Plastic Tree volume 1, Türkiye Port İzmir 07, Hava Boşluğu, Alis Alis’e Karşı, Kısa bir Ara, Küçük, Ucuz, Arızalı ama Kesinlikle Tutkulu, Sıkıntı ve Gökkuşağı, Üstü değil kendisi, Çatı katı – Tavan arası, Aynı Zamanda Hep Buradayım, İzmir’den Ucuz Sanat katıldığı sergiler arasındadır.

isimsiz (detay), 2012, tual üzerine yağlıboya, 220x110 cm

SERGİ GÖRSELLERİ