Sıraselviler caddesi. No:83/2
Beyoğlu/İstanbul
info@pilotgaleri.com
0212 245 55 05

SERGİLER, ETKİNLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN E-POSTA ADRESİNİZİ GİRİNİZ


KAYDEDİLDİ!
TEŞEKKÜRLER.

GEÇMİŞ

PARİS KÖYÜ

FİKRET ATAY

18 EYLÜL 2014 - 25 EKİM 2014

 FİKRET ATAY

“Paris Köyü”

18 EYLÜL - 25 EKİM

 

Açılış: 18.09.2014 - 18:30-20:30

 

Fikret Atay, uzun bir aradan sonra, yepyeni çalışmalarıyla Pilot’ta!

 

Pilot Galeri, 18 Eylül-25 Ekim tarihleri arasında Fikret Atay’ın “Paris Köyü” 

isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Batman’da yaşayan Fikret Atay, videolarında, doğu-batı, gelenek ve modernite, sivil ve askeri alanlar arasındaki gerilim noktalarını işaret eden bir video dili kullanır. Yalın ve samimi yaklaşımı, lokal bir meselenin bile çok daha geniş bir çevre tarafından alımlanmasını sağlar.  

 

Tate Modern, New Museum, Lyon Bienali, İskenderiye Bienali, İstanbul Bienali, Sidney Bienali gibi birçok müze ve kurumda sergilere katılan ve Tate Modern, Mudam, Frac, VKV gibi pek çok saygın koleksiyonda çalışmaları bulunan sanatçının, 5 yıl aradan sonra hazırladığı ilk sergisinde, yepyeni eserleri izleyiciyle buluşuyor. Hafıza, bellek, travma ve beden ile ilişkilenen bir dizi çalışma, döngüsel bir zaman anlayışıyla birbirine bağlanıyor. 

 

Atay’ın sergisindeki videoları iki kavramsal bileşen üzerinde kesişiyor: Modernizm ve 'öteki' nin öyküsü. Yerel tarihin taşıyıcısı kadınlar üzerinden şekillenen hikayeler, bir sıkışmışlık ve çözüm arayışıyla beraber geliyor. 

 

“Yürüyen Anılar”, “Devlerin Aşkı” ve “Paris Köyü” isimli üç ayrı hikaye, üç ayrı yol, aynı düzlemde kesişiyor. Sanatçı, bu sergisinde, daha önce denemediği bir tarzda, birbirine bağlanan, çok katmanlı hikayelerle çalışıyor.

 

Serinin başlangıç noktası olan, “Yürüyen Anılar” bir zombie filmi. Boşaltılmış bir köyün kadınlarının geri dönüş(yaşam-ölüm) filmi. Film, post apokaliptik bir mekanda bir araya gelen kadınların gündelik yaşamlarını gösterir. Terk ettikleri bu mekana, anılarıyla geri dönen kadınlar, bir arayış içindedirler. Tekrarlara dayanan davranışları, zamanın devam ettiği ancak ancak hafızanın belirli anlara takılı kaldığı bir durumu işaretler. Köye geri dönüş ise, geride yarım kalmış birşeyler olduğunu imler. 

 

Serinin ikinci filmi olan “Devlerin Aşkı” bir post-apokaliptik aşk filmi. Sanatçı, gelenekselci olmayan bir noktadan modernlik eleştirisi sunmaya çalışmakta. Ulusal medyada sıklıkla yer alan, “doğu klişesi”nin içini oyma girişimi olarak da yorumlanabilecek olan bu çalışma, tüm bir pastoral fantazi alanını tartışmayı öneriyor. Şehirli kız, köylü oğlan, imkansız aşk, alabildiğine uzanan bozkırlar klişeleri, asfalta dökülen toprak, pencereden boşluğu izleme anları ile keşisiyor. 

 

Serinin üçüncü filmi, sergiye de ismini veren “Paris Köyü”. Absürd bir kara-komedi olarak tanımlanabilecek olan bu film, Siirt/Eruh arasında gerçekten varolan bir köyden yola çıkarak kurgulanıyor. Sanatçının ismiyle ilgisini çeken köy, tarihiyle de ilgi çekici. Sanatçının “arafta”olarak tanımladığı bu alanı ele alış biçimi, mekânsal-kültürel sıçramalarla  gerçekleşiyor. Önce köyün adına uygun bir sembol, Eiffel Kulesi hazırlanıp, köye getiriliyor. Ardından çıkan tartışmada, köyün ileri gelenlerinin kuleyi istemedikleri görülüyor.  Yaşlılar ve gençler arasında bir ortak yol bulunmaya çalışıyor ve sonunda, kuleye takılan hoperlör ve alem ile minareye benzeyen, hibrit bir yapı üretiliyor. Film siyah beyaz ve sessiz. Fransa’daki Paris’in renkli atmosferinin aksine buradaki Paris’te renk yok. Her şey yalın ve basit.

 

 

 

Fikret Atay 1976 yılında Batman’da doğdu. Dicle Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar eğitimi gördü. 2010’da Viktor Pinchuk Vakfı tarafından iki yılda bir verilen Future Generation Art Prize’a aday gösterildi. Viafarini Docva (Milano, 2010), Bonner Kunstverein (Almanya, 2008), Site Gallery (İngiltere, 2007), UCLA Hammer Museum (Los Angeles, 2006), FRAC Ile-de-France-Le Plateau (Paris, 2006), Maison de l’Architecture (Paris, 2005) ve Museo de Arte Contemporáneo di León (İspanya, 2005) gibi mekanlarda kişisel sergileri oldu. Yurtiçi ve yurtdışında, İstanbul Modern, New Museum ve Tate Modern gibi çağdaş sanat müze ve kurumlarında birçok grup sergiye katıldı. 

Son dönem katıldığı grup sergileri arasında “Çok Sesli”, Istanbul Modern, Türkiye(2014), “Destini/Storie/ Vite”CaMec, İtalya(2014), “Manifesta - Unloop Kino”, St Petersburg, Rusya(2014), “Attention Economy”, Kunsthalle Wien, Avusturya(2014),“Lines Made by Walking”, Haifa Museum of Art, İsrail (2011), “Future Generation Art Prize@Venice”, Palazzo Papadopoli, Venedik (2011) ve “Starter, Vehbi Koç Vakfı Çağdaş Sanat Koleksiyonundan İşler”, ARTER, İstanbul (2010) bulunuyor. Atay’ın eserleri 10.Lyon Bienali (2009), İskenderiye Bienali (2009), 10. ve 8.İstanbul Bienalleri (2007, 2003) ile Sidney Bienali (2006) kapsamında gösterildi.

 

Fikret Atay Batman’da yaşıyor ve çalışıyor.

 

Fikret Atay, Paris Köyü, 2014, video still

SERGİ GÖRSELLERİ