Sıraselviler caddesi. No:83/2
Beyoğlu/İstanbul
info@pilotgaleri.com
0212 245 55 05

SERGİLER, ETKİNLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN E-POSTA ADRESİNİZİ GİRİNİZ


KAYDEDİLDİ!
TEŞEKKÜRLER.

GEÇMİŞ

Peki bunu Pakistan\'da gösterebilir misin?

HAMRA ABBAS

5 KASIM 2015 - 12 ARALIK 2015

PİLOT Galeri, 5 Kasım – 12 Aralık tarihleri arasında Hamra Abbas’ın “Peki bunu Pakistan’da gösterebilir misin?” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, İstanbul’daki üçüncü solo sergisi “Peki bunu Pakistan’da gösterebilir misin?” için desen ve minyatürden oluşan en yeni iki serisini bir araya getiriyor.

Hamra Abbas, 2004’ten beri aralıklarla üzerinde çalıştığı ve farklı malzemelerle cisimleştirdiği Aşk Dersleri serisine geri dönüyor. Abbas, erotik Hint minyatürlerinden ödünç aldığı çiftleri, “aşk ve av” sahnelerinin ortasında betimlediği büyük ölçekli heykellerinde önce fırınlanmamış kil (2004), sonra plastisin (2007) kullanmıştı. İstanbul sanat izleyicisinin 2007 İstanbul Bienali kapsamında gördüğü renkli ve çarpıcı heykeller, şiddet ve aşk (seks) arasındaki paradoksal ilişki ve denge üzerine iğneleyici bir yorumda bulunuyor; minyatür resim geleneğini popüler tüketici estetiği ile harmanlıyordu. Sanatçı 2015 tarihli Aşk Dersleri (genişletilmiş) ile, bu tanıdık figürleri yeniden minyatürün konusu haline getirirken medyumlar arası geçiş ve akışkanlık gibi sanatına içkin pratikleri de sürdürüyor.

Hamra Abbas’ın sergide gösterilecek diğer serisi ise nü desenlerden oluşuyor. Akademik sanat eğitiminin temelinde yer alan nü çizimler Abbas’ın kişisel tarihine ilişkin de ipuçları taşıyor. Sanatçı-model, bakan-bakılan arasındaki tekinsiz ilişkiyi abartılı bir ölçeğe taşıyarak vurgulayan Hamra Abbas, izleyicinin de bu mahrem anı paylaşmasını ve huzursuzluğu hissetmesini istiyor.

Amerika ve Pakistan’da yaşayan Ortadoğulu bir sanatçı olan Hamra Abbas’ın sıklıkla maruz kaldığı bir sorudan ismini alan “Peki bunu Pakistan’da gösterebilir misin?” sergisinde yer alan çalışmaları bir araya getiren ortak payda sanat (tarihi ve eğitimi) ve mahremiyet oluyor.

 

Aşk Dersleri (genişletilmiş), detay 2015

SERGİ GÖRSELLERİ