Sıraselviler caddesi. No:83/2
Beyoğlu/İstanbul
info@pilotgaleri.com
0212 245 55 05

SERGİLER, ETKİNLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN E-POSTA ADRESİNİZİ GİRİNİZ


KAYDEDİLDİ!
TEŞEKKÜRLER.

GEÇMİŞ

Welcome to Homeland @Cihangir Sadık Paşa Konağı

HALİL ALTINDERE

14 EYLÜL 2017 - 21 EKİM 2017

Pilot, Halil Altındere'nin son üç yıldaki üretimlerinden bir seçkinin Cihangir'de bulunan tarihi Sadık Paşa Konağı'nda sergileneceğini duyurmaktan mutluluk duyar. Küratörlüğünü DAS Art Project.'in üstlendiği "Welcome to Homeland" sergisinde, Altındere'nin Türkiye'de hiç sergilenmemiş video, yağlıboya, yerleştirme ve heykel gibi farklı mecralardaki işleri gösterilecek. 19. yüzyıldan kalma tarihi konağın iki katına yayılacak sergi 14 Eylül'de açılacak ve 21 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek.

19. yüzyılda asıl adı Mikhail Chaikovski olan, Polonezköy’ün kurucularından biri olarak tanınan Sadık Paşa tarafından yaptırılan, tarihi boyunca çeşitli dil okullarını ve Japon Konsolosluğu’nu ağırlayan konak, şimdi de “Welcome to Homeland” sergisine ev sahipliği yapıyor. İstanbul’un kent belleğinde yer edinmiş, tarihi mekanlarda bağımsız sergiler düzenleyen genç ekip Das Art Project. ile işbirliği yapan Altındere’nin eserlerinde yer verdiği karakterlere, Sadık Paşa Konağı bir çatı sunarken, yersiz yurtsuzluğa dair sorular soracak. Ziyaretçiler, “Welcome to Homeland”de Halil Altındere’nin kendine has evrenine girerken, onun karanlık bir neşe ve doğrudanlıkla göğüslediği “mülteci” krizine, daha genel ifadeyle “yurtsuzlaştırılmış”lara odaklanan üretimlerini izleyebilecek.

Konu ettiği meseleleri birincil tanıklar vasıtasıyla anlatan, onların hikayelerine aracı olan sanatçı, bu sergi için de farklı kimliklerden insanlarla çalıştı, onların “göç” hikayelerine odaklandı. New York ve Berlin’de gösterilmiş olan “Space Refugee”’ başlıklı yirmiden fazla eserin biraraya geldiği yerleştirmesi, Türkiye’de mülteci statüsünde yaşayan Suriyeli astronot Muhammed Faris üzerinden, günümüz dünyasının en derin meselesi olan mülteciliğe dair can alıcı bir soru soruyor: “Dünyada hiç kimse mültecileri istemiyorsa, onları Marsa mı yollayalım?”. 

Son dönemde video çalışmalarına ağırlık veren Altındere, geçen yıl Berlin Bienali’nin en çok ses getiren çalışması olan ve ardından Japonya ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere 20 farklı ülkede gösterilen “Homeland” videosunda da mülteci krizine değiniyor. Berlin’de yaşayan Suriyeli hip hop sanatçısı Abu Hajar’ın yazıp söylediği rap şarkısının eşliğinde mültecilerin Suriye üzerinden Türkiye, Akdeniz, Balkanlar ve Almanya’ya göç güzergahı takip ediliyor. Berlin’deki HAU Tiyatrosu’nda sergilemek üzere ürettiği fotoğraf çalışması Köfte Airlines ise, mültecilerin serbest dolaşım hakkına dikkat çekiyor.

Sergi, yalnızca Halil Altındere’nin sanat pratiğindeki son birkaç yılın tema dahilindeki bir özeti değil; günümüz dünyasının en vahim konusunun da bir özeti olarak da görülebilir. Beckett oyunlarından alışık olduğumuz tekrarlara, seyirciyi de oyunun bir parçası kılan absürtlüğe Halil Altındere’nin evreninde de rastlarız. Onun oyuncuları gerçek kişilerdir. Uzaya çıkan bir astronotun mülteciye dönüşmesi, bir Halil Altındere kurgusu gibi görünse de, izlediğimiz her şey can alıcı şekilde gerçektir.

"Welcome to Homeland" sergisi Famelog ana sponsorluğunda, Seyhan Özdemir Sarper & Ferit Sarper mekan sponsorluğunda ve Pattu Mimarlık’ın sergileme tasarımıyla hayata geçecek.

Mekan, Sadık Paşa Konağı, Cihangir Cad. No:2

Sergi günleri & saatleri, Salı - Cumartesi, 10:30 - 18:30

Welcome to Homeland

SERGİ GÖRSELLERİ