Sıraselviler caddesi. No:83/2
Beyoğlu/İstanbul
info@pilotgaleri.com
0212 245 55 05

SERGİLER, ETKİNLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN E-POSTA ADRESİNİZİ GİRİNİZ


KAYDEDİLDİ!
TEŞEKKÜRLER.

GEÇMİŞ

WHELLKOM

TARIK TÖRE

16 KASIM 2017 - 23 ARALIK 2017

Tarık Töre’nin Pilot Galeri’deki ilk solo sergisine hoş geldiniz. Şimdi tanıdık ama tuhaf bir görüntüyle karşılaşmak üzeresiniz, kalabalıkların bir araya geldiği, kalabalıkların büyüdüğü, yürüyüşlerin uzadığı bir manzara. Farklı devirler birbirine karışır. Maskeler ve kılıçlar; şövalyeler, bilim insanları, kılık değiştirmiş kaçıklar; futbol kaleleri ve bir tipi*. Sersemlersiniz. Büyük bir değişimin yaklaştığını hissedersiniz, şehrin göbeğinde veya terk edilmiş bomboş bir arazide. Töre’nin son dönem resimleri zamana, mekana ve ölçeğe dair algımızla oynarken belirgin bir karmaşa ile geleceğe dair yoğun bir umut arasında ince bir denge kuruyor. Farklı zaman tünellerinden seçtiği motifleri tek bir çalışmada toplayarak kişisel mitolojisini inşa ediyor. Bu ne bir cennet ne de vaat edilmiş bir toprak.

Pilot, 16 Kasım’dan itibaren İstanbul’da yaşayan Tarık Töre’nin Whellkom sergisine ev sahipliği yapıyor.

 *Tipi, Amerika’daki Büyük Düzlükler ve Göller bölgesindeki Kızılderililer tarafından hayvan derileri, ve kumaş kullanılarak yapılan koni biçimindeki çadırlara verilen isimdir.

Tarık Töre

1985 doğumlu Tarık Töre, 2013 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünden mezun oldu. 2014 senesinde School of Visual Arts New York’a devam eden sanatçı aynı yıl Mimar Sinan Üniversitesi G.S.F. Resim Bölümünde yüksek lisans öğrenimine başladı. Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli grup sergilere katıldı. Son dönem yer aldığı grup sergileri arasında Das Art Project.’in küratörlüğünü üstlendiği Oksitosin: Güven Üzerine Denemeler (Muhacir Misafirhanesi, Haydarpaşa, 2016) ve Sharjah Bienali-Istanbul ayağındaki Genetiğiyle Oynanmış (Abud Efendi Konağı, Hamam, 2017) sergileri sayılabilir.

Tarık Töre, Gösteri, 2017, tual üzerine yağlıboya, 140x180 cm

SERGİ GÖRSELLERİ